Navigačné systémy pre kamióny

Navigácia pre kamióny

Keď sa hovorí o navigáciách, tak máme väčšinou na mysli gps navigácie do osobných áut. Svet gps je však oveľa širší. Najkvalitnejšie navigácie sa spravidla inštalujú do kamiónov. Navigácia do kamiónov je v mnohých parametroch iná ako bežná navigácia do bežného osobného vozidla.

GPS pre kamióny sa líši od gps pre osobné autá najmä možnosťou plánovania cesty. Gps pre TIR je dôležitá najmä z tohto pohľadu. Kamióny sú biznis, kde zisk závisí najmä od efektívnou prepravy. Navigačné systémy do kamiónov vyrábajú rovnaké firmy ako bežné navigácie. Na prvý pohľad sa tieto navigácia ani veľmi nelíšia. Kamiónové navigácie sú však väčšinou väčšie ako bežné. Súvisí to s tým, že priestor v kabíne kamiónu je niekoľkonásobne väčší ako priestor v osobnom automobile.

naviagácia v kamióne

Navigácia pre kamióny ponúka niekoľko zaujímavých funkcií. Najdôležitejšou je FMC, čo je informačný dopravný systém priamo spracovávaný gps navigáciou. Pri tomto type gps nejde ani o to dostať sa z bodu A do bodu B. Navigácia v tom síce pomôže, toto však nie je kľúčové. Ako už bolo povedané, kľúčové je plánovanie cesty. Dopravný servis dokáže optimalizovať cestu, kamión sa môže vybrať cestou, kde ušetrí čas či palivo. Obe veci sú pre biznis veľmi dôležité. Gps pre TIR dokáže vodiča kamiónu upozorňovať aj na rôzne dopravné obmedzenie, čím sa firmy vyhne nepríjemným a zbytočným pokutám.

GPS pre kamióny ponúka aj navigáciu po jazdných pruhoch. Táto funkcia pomáha vodičom kamiónov orientovať sa v zložitých dopravných podmienkach. Pre kamióny je to extra dôležité, pretože ich schopnosť manévrovanie naprieč pruhmi je limitovaná.

Gps navigácie pre kamióny ponúka niekoľko výrobcov. Hádam najznámejšie sú navigácie od Garminu. Kamiónové navigácie si však môžete kúpiť aj od výrobcov ako Tomtom či Mio.

3 komentáre pri “Navigácia pre kamióny

  1. Dobry den mal som niekol na navigaci ako je moze se tale ma to taholo po obycajnej ceste a mal som nastavene dialnice a mosty4.5 aka je navigaci do kamiona co sa da nanu spolahnut ani jedna si len mapa dobra

    • Zdravím všetkých.Aj ja som mal niekoľko navigácií na nákladnú dopravu.Najhorším bol Garmin Truck ktorý ma tak isto ťahal vedľa diaľníc.Dal som zaň 365euro a nakoniec som ho od zlosti daroval.Potom som kúpil Navigon 7150 Truck s ktorým som bol celkovo spokojný,hoci ma stál 369euro.Momentálne jazdím na Sygic Truck a som prekvapený ako perfektne beží.Sygic Truck je možné stiahnuť ako navigáciu zdarma ale iba s mapou jedného štátu.Ak chcete aj iné štáty tie sa dajú dokúpiť jednotlivo,alebo ako balík štátov.Toto je možné nainštalovať na mobil s GPS a máte super navigáciu. Pozná aj ADR podľa triedy,mosty aj tunel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *