Navigácia - GPS lietadiel

Navigácia lietadiel

Gps navigácia vznikla ako projekt americkej armády. Teda aj prvotné využitie malo veľmi ďaleko od civilného. Gps navigácia bola významnou bojovou výhodou pre americkú armádu. Navigácia lietadiel, vozidiel či pechoty. GPS lietadiel  pomáhala k cielenému bombardovaniu, ktoré zasiahlo iba to, čo malo.

Gps navigácie sa však neskôr dostali od do bežného ľudského života. Dnes gps navigácie využíva takmer každý deň. Nájdeme ich v autách, berieme si ich na výlety do prírody a tak ďalej. Gps navigácie sú dnes už takmer samozrejmosťou aj v mobilných telefónoch. Všetky drahšie smartfóny sú totiž vybavené gps prijímačom, ktorý spolu s aplikáciami a mapami zabezpečuje navigáciu. Nokia ponúka navigáciu aj s mapami zdarma. Android a iOS vyžadujú dodatočnú aplikáciu. Na Androide je možné na navigáciu využiť Google maps, ich nevýhodou je však to, že vyžadujú pripojenie na internet počas navigácie. To rozhodne nie je optimálne riešenie navigácie.

navigacia lietadiel

Navigácie do lietadiel sa pomerne výrazne líšia od tých bežných, čo používame v autách či na motorkách. Letecké mapy sú odlišné od tých bežných. Pomocou klasických topografických máp by nikto nikam veru nedoletel. Letecké trasy sú vopred určené a je možné ich meniť iba v rámci špeciálneho režimu.

Letecké navigácie, rovnako ako všetky ostatné navigácie, vyrába po celom svete iba niekoľko firiem. Hádam najznámejšou značkou navigácií je Garmin. Táto americká spoločnosť vyrába navigácie najrôznejšieho druhu. Letecké navigácie od spoločnosti Garmin patri ku skutočnej špičke a možno sa na ne spoľahnúť. Garmin vyrába gps navigačné prístroje a ich softvérové vybavenie. Garmin je najrozšírenejšia značka gps navigácií, čo umožňuje získať rôzne výhody z tohto rozsahu. Mnohí ľudia či skupiny ľudí si tvoria vlastné mapy, ktoré sú robené práve na prístroje Garmin a nebudú fungovať na žiadnom prístroji odlišnej značky.

1 komentár pri “Navigácia lietadiel

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *